- у Блог

Так цікаво, ми вже розповідали Вам про сирні текстури, умови зберігання сиру, правила, за якими його обирати, але зовсім забули розповісти нашим поціновувачам про те, які ж види сиру існують.

Як Ви вже зауважили, в нас на сайті сири згруповані в 5 категорій: молоді, м’які з дозріванням, напівтверді, тверді та блакитні.  Це класифікація сиру за кількістю та наявністю в них вологи (moisture). Кожна з категорій має свої особливості, терміни зберігання, смакові нотки та рекомендації щодо споживання. Отже, ми готові починати.

Види сиру:

  • Молоді. З цією категорією кожен з нас стикається мінімум раз на тиждень (якщо не щодень). Це сири з витримкою в кілька днів або взагалі без неї. Злегка підсолені, термін зберігання варіюється від трьох до чотирнадцяти діб, характеризуються високим вмістом вологи (також бувають винятки, наприклад наша Паста Філата). Зазвичай ці сири заведено споживати відразу, або через 1-2 дні, смак і ароматика є простими та легкими. Текстура молодих сирів буває різна: тягуча (Моцарела), волога, зерниста (Фета), м’яка (Шевр), кремова (всі види крем-сиру: Гуцулія, з козячого молока), тверда (Адигейський, Панський), пастоподібна (Пастур) чи густа. Сири для щоденного вжитку, більшість має хороші властивості до плавлення (Сулугуні, Павутинка), смакують в салатах та на ранковій «канапочці». Мають незрівнянний аромат вершків, масла, пряженого молока, чи класично кисломолочний. Вартість таких сирів невисока, в нашій онлайн-крамниці від 10,90 грн за 100 грамів. Смакують з філіжанкою ранкової кави чи запашного чаю.

  • М’які сири з дозріванням (soft-ripened, bloomy). Якщо не куштували, то однозначно знайомі з представниками цієї категорії. Витримуються від 10-ти днів до одного-двох місяців, більшість представників мають цвільову скоринку, такі сири можуть бути зроблені з будь-якого молока (цікаво, чи вже спробували зробити аналог Брі з овечого молока?). Текстура кремова, еластична та тягуча (сири з меншим терміном витримки мають злегка зернисту текстуру), жирність вища ніж у молодої групи. М’які сири з дозріванням є менш калорійними, гарно зберігаються (тут важливий момент: чим довше витримується сир, тим інтенсивнішим стає ароматика та смак, тому не дивуйтесь як за два тижні в холодильнику сир смакуватиме інакше), чудово запікаються в духовці (чи пательні) та є основою більшості сирних тарілок. Це всім відомі Брі та Камамбер, а серед нашого асортименту можемо запропонувати Марун, Кабрі, Фльор, Велетень, Валок і Блан. Класично поєднуємо м’які сири з дозріванням з білими напівсухими винами з фруктовими нотками.

  • Напівтверді (semi-hard, medium-hard). Класика жанру, наші улюблені «голландські» сири, що заполонили полиці супермаркетів. В переважній більшості витримка від 45-ти діб, скоринка їстівна, можливе поодиноке вкраплення цвілі. Колір варіюється (насправді, все залежить від сировара, для прикладу напівтвердий сир Кантрі Козячий має скоринку кольору золи), текстура –  пружна та еластична. Цікаво, що скоринки в напівтвердих сирах бувають різні: миті, восковані, цвільові. Наприклад, Нідерланди, яка славиться на весь світ своїми Гаудами – це, переважно, восковані скоринки. До речі, за неофіційною інформацією, сирної крафтової “Голандії” залишилось всього 5% від об’єму виробництва сиру. Все решта – це дуже професійно виготовлені сири “голандської” групи в індустріально-світових масштабах (часті гості в українських крамницях). Якщо бажаєте знайти в Нідерландах натуральні скоринки – їдьте далеко від великих міст у села, лиш там можна спробувати справжній сир. Напівтвердих сирів велика кількість: це всім відомий Раклет, що ідеально плавиться та широко використовується в кулінарії для приготування сирних сендвічів,  Ементаль – незмінна складова фондю. Термін зберігання може досягати одного місяця (якщо зберігати на нижній полиці холодильника у відповідному папері), проте можлива зміна текстури (в напрямку до масткої та маслянистої) та первинного смаку. Напівтверді сири можуть похвалитись багатьма відомими представниками, починаючи з Гауди, закінчуючи Грюєром, а Сирні Мандри запропонують Вам насолодитись Селиським, Мункачем, Біласовицею, Кантрі (коров’ячим та козячим) та Чесником. Наша порада – доповніть сирну тарілку напівтвердих сирів сухим рожевим вином чи молодим червоним.

  • Тверді (hard, firm). Представники цієї категорії одноголосно вважаються одними з найулюбленіших у світі. Термін дозрівання стартує від 6-ти місяців, зберігання – за відповідними умовами простоїть місяць-два (а то й три), скоринка, переважно, їстівна (деякі тверді сири за технологією для дозрівання обгортаються тканиною). Щодо терміну дозрівання, тут все залежить від розміру сирної “голови”. Якщо це пармезований Велетень – тоді молодим він вважається в річному віці, а соковитим і достиглим – у 23 місяці. Тверді сири відзначаються різноманітністю текстур: ламка, мастка, масляниста, шарувата (та, що розділяється на шари), листкова, крихка, тверда. Тверді сири можна схарактеризувати трьома словами: округлі (зазвичай використовуються в описах вина), дорослі й збалансовані. Смакують в моностилі з келихом витриманого сухого червоного вина, або ж в кулінарії (як інгредієнти до паст чи заправок). Відомими представниками цієї категорії є Чеддер, Пармезан, а ми «багаті» на Скит, Фестивальний, Лукачівку, Капру, Белпер, Нуар та Ред Фокс.

  • Блакитні (blue cheeses). Дана категорія має своїх поціновувачів, проте кількісно, в рази менше. Переважно – це гурмани сирного світу. Невірно підібраний сир може раз і назавжди завершити знайомство з цією категорією. Як кажуть сирні експерти про блакитні сири: «Спочатку сир, потім цвіль». При першому куштуванні ми повинні відчути смак сиру, а вже потім металевий післясмак цвілі. Отже, термін дозрівання від 1-го місяця, добре підсолені, з їстівною скоринкою. Блакитні сири добре зберігаються до двох тижнів на нижніх полицях холодильної камери. Текстура масляниста, мармурова та капілярна (в залежності від вкраплення цвілі). Смак і ароматика сирів блакитної групи зазвичай інтенсивна та добре виражена, в кулінарії часто використовуються для приготування соусів. Блакитні сири можна зустріти на сирній тарілці. Стілтон, Горгонзола, Рокфор – усі вони зустрічаються на полицях супермаркетів, а серед українських представників – КозаЗола, Волошковий, Синевир та Блу-Крім. До насичених сирів підбирайте відповідне вино, густе, “терпке”, з насиченим ароматом.

Насправді, у світі існує ще кілька десятків класифікацій сирів, проте, ця є однією з основних.

Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах Facebook та Instagram, щоб завжди бути в курсі останніх новинок сирного світу.

Залишити коментар

Ваш емейл не буде опубліковано

Ваш коментар*

Ім'я*

Емейл*

Вебсайт*