Сьогодні не зовсім звичний формат статті — не тільки про сир. Це бліц-інтерв’ю. Важливі слова з вуст тих, без кого компанія “Сирні Мандри” залишилась би в далекому минулому на стадії “зародження”. Розповідь про історію виникнення компанії, Сирних Експертів, крафтові крамниці та сир загалом. Корисно та інформативно.
Обережно: після прочитання статті виникає нестерпне бажання скуштувати справжній крафтовий сир 🙂
Отже, починаємо!
Розкажіть у двох словах про передісторію появи крафтових крамниць “Сирні Мандри”.
Ідея створення крамниць крафтових сирів виникла в 2011 році після декількох мандрівок Європою. Так приємно споживати локальний продукт, який збагачений історією й культурою тієї місцевості. Приємно спілкуватися з продавцями, які не просто продають, а консультують, розказують історію виробництва й виникнення тих чи інших сирів. Саме тоді ми задумалися, що дуже класно було б запропонувати рідному споживачеві український крафтовий традиційний сир… і все почалося з бринзи з Карпат… так-так, та сама, яку використовують для приготування баношу.
Хто такий “Сирний Експерт” та яку роль відіграє в компанії?
Сирний експерт — це продавець-консультант у широкому розумінні цього слова. Це не просто людина, яка розрахує вас на касі й привітається. Це спеціаліст, який професійно володіє інформацією про час дозрівання сирів, технологію виготовлення та дозрівання. Може співвіднести сири з іноземними аналогами. Розуміється на якості сиру, може відрізнити дійсно якісний сир від непрофесійності. У нашій компанії є Сирні Експерти різного ступеня кваліфікації. Одні — початківці, інші — просунуті :). Все залежить від досвіду та скільки часу людина працює в компанії “Сирні Мандри”, ми навчаємо наших співробітників. До нас приходять люди виключно із загальними поняттями про сир і, в переважній більшості, мова йде про промислові сири. Крок за кроком зі звичайної людини наші співробітники стають Сирними Експертами.
Які види сирів можна назвати “найпопулярнішими” серед відвідувачів крамниць?
Споживання крафтових сирів в Україні наразі знаходиться на середньому рівні розвитку. Споживачі поступово знайомляться з неймовірним світом сирної ароматики, текстур, скоринок, смаків і післясмаків. З обережністю і, зазвичай, з упередженим ставленням. У переважній більшості, знайомство з крафтовим сиром починається з молодої групи сирів. Тому в кількісному співвідношенні – саме сири молодї групи є найпопулярніші: Моцарела, Сулугуні, вершкова Адигея й інші. Зрозумівши, що це смачно, споживач починає поступово куштувати сири з козячого молока, з легкою пліснявою, сири з дозріванням… І вуаля – ці сири теж стають популярними. У наших крамницях всі сири є популярними, і всі сири мають свого поціновувача. Є сири на кожен день, є сири на певну забаву або ж на особливі випадки. Але, схоже, Сирні Мандри – це найсирніше місце у Львові.
Чи відрізняються замовлення онлайн від замовлень у крамницях?
Безсумнівно – так. Оскільки й пропозиція різна. Наші крамниці у Львові – для місцевих мешканців. Саме тому, ми розмістили “Сирні Мандри” на продовольчих ринках віддалених від центру (окрім однієї), щоб нашим Покупцям було комфортно здійснити сирну покупку після робочого дня. За допомогою сайту всім українцям також стала доступна наша продукція.
Як порадите зберігати сир вдома?
Все залежить від того, який саме сир ви придбали. З загальної першочергової рекомендації – НЕ ЗБЕРІГАТИ СИР У ХАРЧОВІЙ ПЛІВЦІ. Сир має дихати, це живий продукт. Правила прості: запаковувати кожен шматок сиру в пергаментний папір або папір з восковим шаром (в який ми, до речі, загортаємо вам кожен шматок сиру при покупці), використовувати скляні або пластикові ємності з кришкою, зберігати сир в холодильнику у відділенні для овочів (нижня поличка). Детальніше про зберігання сиру можна ознайомитись тут.
Чи можна їсти скоринку сиру?
Якщо скоринка не має латексу або воску – за власним бажанням можна. Якщо мова про м’які сири, на кшталт Брі або Камамберу – навіть треба. Якщо мова йде про тверді й напівтверді сири – все залежить від власних гастрономічних вподобань.
Чи можна зберігати сир у морозильній камері?
Сир після “заморозки” і “розморозки” змінює свої первинні властивості: буде змінена текстура, ви не відчуєте смак і післясмак, аромат стане дуже спокійним. З точки зору питання – сир можна заморозити, але після етапу заморожування ви вже не отримаєте той сир, який був в первинному стані.
Як обрати сир для пересічного громадянина?
Приходьте в крамницю і куштуйте, слухайте Сирного Експерта, запитуйте. Найкраще обирати сир тільки через особисту дегустацію. Для наших Покупців онлайн-крамниці ми з Сирними Експертами постійно розробляємо сирні набори, куди включаємо невеликі шматки сирів різних видів. Такі сети якраз створені для ознайомлення та, надалі, вибору фаворитів.
Що б ви порадили поєднувати з сиром?
Все залежить від того, коли і як цей сир буде спожитий. Якщо у нас сніданок – це може бути чудовий крем-сир з козячого молока, який ідеально поєднується з хрумким хлібом і кавою. Якщо це компанійський вечір – це може бути вино, віскі – і під кожен напій можна підібрати свій сир. Доповнити сирну тарілку класично можна горіхами, фруктами, м’ясом.